poniedziałek, 22 września 2014

Husqvarna Viking E10 dla początkujących - recenzja

Pytacie mnie o to, jaką maszynę kupić, ale ja miałam do czynienia tylko z jedną, naprawdę nie jestem osobą kompetentną do udzielania takich rad. Jedyne, co mogę Wam opowiedzieć, to o mojej Husqvarnie.

Różne mity krążą o maszynach Husqvarny. A to że akcesoriów nie można dostać, a to że do Husqvarny nie pasują stopki... Husqvarny, a to że stopki matic się nie nadają, a to że nie da się na niej szyć dzianin, a to że dziurek nie obrzuca - spotkałam się w sieci z wieloma zarzutami wobec tej maszyny. Postanowiłam mity rozwiać, a zarzuty odeprzeć :-)


Od ponad roku posiadam Husqvarnę Viking E10. Pisałam już o niej dość obszernie na forum ekrawiectwo.net, ale tu mogę ją Wam pokazać w pełnej krasie i obfocić niektóre co fajniejsze funkcje i ściegi.

Maszyna jest solidna, porządnie wykonana, stabilna (nie wierci się na stole) i niewielka, co akurat można poczytywać zarówno za jej zaletę, jak i wadę - zgrabna, łatwa do przechowywania i przenoszenia z miejsca na miejsce, ale przy szyciu dużych rzeczy z grubych lub puchatych materiałów chciałoby się trochę więcej miejsca do manewrowania w okolicy stopki. Jednak nie jest to jakoś bardzo uciążliwe. Pracuje, moim zdaniem, dość cicho.

Obsługa początkującemu nie sprawia większych trudności, wiadomo, trzeba czytać spokojnie instrukcję - jeśli coś nie wychodzi, to bez nerwów zacząć ustawianie od początku i zawsze okazuje się, że wszystko okej. Generalnie maszyna grzecznie współpracuje i pomaga początkującemu użytkownikowi, o ile się jej nie robi wbrew ;-) 

  
Liczba ściegów absolutnie wystarczająca, połowy nie używam.
Pierwszy rząd to ściegi zwykłe, m.in.: obszywanie dziurki, prosty, prosty przesunięty w prawo, zygzak, kryty i kilka ozdobnych. Drugi rząd to ściegi elastyczne i owerlokowe oraz ozdobne, które uzyskuje się ustawiając pokrętło na S1.  


Przydaje mi się bardzo potrójny ścieg elastyczny do szycia dzianin oraz opcja szycia podwójną igłą (trzeba dokupić) przy podwijaniu dołów i dekoltów.

Do dzianin od razu kupiłam specjalne igły w różnych rozmiarach oraz mocne igły do jeansu, które sprawdzają się przy wszelkich masywnych, sztywnych tkaninach. 4-stopniowe obrzucanie dziurek na guziki (specjalna stopka w standardowym wyposażeniu) - po prostu działa, nie mam zastrzeżeń, dziureczki bardzo ładne i równe.

Dokupiłam też stopkę owerlokową, która fantastycznie ułatwia prowadzenie przy krawędzi materiału przy obrzucaniu (zygzak trzeba ustawić na największy zasięg, żeby igła nie trafiała w środkowy drążek stopki). 

Już to raz pokazywałam, ale popatrzcie na porównanie. Po co komu overlock? ;-)

Stopka ze standardowego wyposażenia do wszywania zamków to super sprawa, można spokojnie wszywać nią też zamki kryte, sprawdza się też przy precyzyjnym szyciu przy samej krawędzi materiału.

Jeśli chodzi o igły i stopki, to z powodzeniem pasują szybkowymienne stopki z systemem MATIC od Łucznika np. kupowane w Auchan, jak również od ETI, oraz igły każde z półpłaską nasadą. Szpulki też kupuję łucznikowe. Oczywiście można kupować firmowe stopki i szpulki Husqvarny, ale są droższe, więc po co. Dodatkowo stopki zwykłe (nie-matic) również współpracują.




Konserwacja - co parę tygodni kropla oleju, żeby bebechy gładko chodziły, a po większym szyciu lub co parę dni wystarczy omiatanie wnętrza maszyny załączoną w zestawie miotełką-pędzelkiem.
Olejenie to nie zabobon, naprawdę słychać różnicę w pracy maszyny.

Wolne ramię, które ta Husqvarna posiada, to bardzo przydatna rzecz przy podkładaniu rękawów i nogawek.

Generalnie bardzo polecam jako maszynę na początki przygody z szyciem, potem, w miarę wzrostu apetytu i umiejętności, warto pewnie pomyśleć o większej i z bogatszym arsenałem ściegów.

Materiały, które szyłam na mojej Husqvarnie:

  • sztywne płótno,
  • jeans po parę warstw (nawet do 8),
  • cienką bawełnę,
  • dzianinę punto,
  • pseudomuślinową firankę,
  • cienki jersey t-shirtowy,
  • zszywałam kosmetyczkę z owatą,
  • grubą (naprawdę grubą!) dresówkę z meszkiem,
  • dresówkę z pętelkami po lewej stronie.
Przy odpowiednim doborze igieł i ściegów - wszystko super. Najgorzej było z bielastyczną dzianiną - kręciła się we wszystkie możliwe strony i musiałam odpuścić.

Wyższy model E20 ma parę ściegów ozdobnych więcej i np. możliwość cerowania, jeśli to kogoś kręci, automatyczne obrzucanie dziurek na guziki, brak możliwości przestawienia igły z pozycji środkowej w bok, ciut większą obudowę i kosztuje stówkę więcej.


Maszyna wyprodukowana w Chinach.

Jeśli macie pytania o tę maszynę, piszcie w komentarzach, z chęcią odpowiem :-)

160 komentarzy:

  1. świetny post, każda recenzja maszyny jest mile widziana, zwłaszcza dla osób które zamierzają sobie jakąś kupić, bo wybór jest ogromny. Ja też żyłam w przekonaniu, że stopki i szpulki są nistandaedowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że może się przydać.

      Usuń
    2. Mam ogromną prośbę ;-) Czy jest jakaś podstawowa lista rzeczy, które powinnam zakupić do powyższej maszyny na start. Dopiero zaczynam przygodę z szyciem i zdecydowałam się na w/w model. Jeśli to nie problem, to proszę napisać jakie dokładnie (nazwa, firma) akcesoria mam dokupić do tej maszyny

      Usuń
    3. Maszyna powinna być wyposażona we wszystko, co jest niezbędne do szycia. Warto dokupić tylko igły do dzianin np. Shmetz, Akra i różne grubości zwykłych igieł. Ze stopek to ta owerlokowa, o której pisałam. Reszt to są akcesoria nie stricte do maszyny, a raczej do całego procesu szycia: prujka, szpilki, metr krawiecki, mydełko, pisak spieralny wodą, długa linijka, porządne nożyce (mogą być Fiskars, są popularne, ale akurat tych nie znam, a moje są jakieś no name). Polecam sklep u-czeremchy.pl - bardzo fachowa obsługa, prowadzi go krawcowa z wieloletnim stażem, więc wie, co sprzedaje. Jeśli czegoś nie ma, to sprowadzi.

      Usuń
  2. Widzisz, kolejnym jesteś przykładem dla mnie na to, że niekoniecznie to, co mówią inni na temat konkretnych maszyn zawsze się sprawdza. Uważam, że kiedy trafi się na dobrą sztukę i się o nią dba, to potrafi posłużyć nam dłuższy czas :) Cieszę się, że ze swojej maszyny jesteś zadowolona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak Ty i overlock Singer :-)

      Usuń
    2. I maszyna Łucznika :) Nie jest to cud techniki, ale narzekać na nią nie mogę :)

      Usuń
  3. potwierdzam, że pasują tańsze stopki matic (mam łucznika i eti) oraz niefirmowe szpulki :) mam e20 i szyłam zarówno koszulkowy jersey, jak i takie warstwy materiału, że ledwo stopkę opuszczałam :P wiele osób poleca "bardziej firmowe" maszyny, firm takich jak janome, brother, juki - ale w ich przypadku za podobną funkcjonalność trzeba więcej zapłacić (regulowany docisk stopki itp). a w ogóle to świetnie szyjesz! jestem pod wrażeniem jak szybko się nauczyłaś (zwłaszcza bluzy, sukienki - wow!) :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Korciło mnie, żeby wtedy kupić ten wyższy model, ale i tak przekroczyłam planowany budżet, więc pozostałam przy mniejszej. W ogóle fajnie, że się odezwałaś, bo żyłam w przekonaniu, że nie ma już nikogo innego na świecie, kto szyje na Husqvarnie - wszyscy tylko Juki, Janome i Singery ;-)
      Twój profil taki pusty.. nie masz bloga? ;-)

      Usuń
    2. Też mam husqvarnę:) tylko że Emerald chciałam kupić taką jak Ty tylko, że Pani w sklepie mi naściemniała że tych modeli nie będą już produkować i będzie problem z częściami w razie czego. No i kupiłam droższą którą mieli akurat w sklepie bo byłam bardzo niecierpliwa chciałam maszynę już już;) w sumie też jestem z niej zadowolona tylko że niepotrzebnie tyle kasy wydałam. Dzięki za post bardzo się przydał. Od dłuższego czasu zastanawiam się czy warto kupić stopkę overlokową i jak widać warto:) jakiej firmy kupiłaś tą stopkę? szpulki używam nawet po starej maszynie Łucznik, takie metalowe:)

      Usuń
    3. Ooo, znam to, że się chce mieć natychmiast i często rąbie to po kieszeni. Merrylocka tak kupiłam, bo chciałam na już i dwie stówki poszły w kosmos.
      Taką stopkę można kupić u Czeremchy http://u-czeremchy.pl/pl/p/Stopka-MATIC-szybkowymienna-do-sciegu-owerlokowego-ETI-061/297 lub w stacjonarnych sklepach z maszynami. Ja moją kupiłam w krakowskim sklepie, ale dwa razy przepłaciłam...
      Cieszę się bardzo, że post się przydał :-)

      Usuń
    4. po latach.. ale i ja dołączyłam do grona Husqvarnoposiadaczek :) kupiłam E20 miesiąc temu i nie żałuję :) dzięki takim wpisom poznaję ją każdego dnia na nowo :) pozdrawiam:)

      Usuń
  4. W Niemczech Husqvarna uważana jest za jedną z lepszych marek maszyn do szycia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w Polsce to tylko piły i kosiarki, z maszyną do szycia to nikt nie kojarzy.

      Usuń
    2. ja mam owerloka 4-nitkowego,jestem bardzo zadowolona

      Usuń
    3. Cieszę sie ,że trafiłam na babki od Husqvarny ;-)
      Ja też mam Husqvarnę -maszynę, hafciarkę (stary już model na dyskietki): Husqvarna Viking Designer I i nie zamieniłabym na inną. Ponieważ sprawdza się świetnie, mąż dokupił mi overlocka - też z husqvarny (4 nitkowy). Jeśli ktoś narzeka, to dziwię mu się, bo naprawdę gama ściegów jest niesamowita, radość szycia ogromna, ze stopkami nie miałam problemu. Jedno, co mnie zaskoczyło: stopki od innych maszyn też do niej pasują (tego do teraz nie wiedziałam). Dzięki za uświadomienie mnie i innych posiadaczek tego sprzętu. Pozdrawiam.

      Usuń
  5. Mam tą maszynę i jestem z niej bardzo zadowolona:) Dodam, że posiada przystępną instrukcję obsługi, która mi, bardzo pomogła, gdy byłam jeszcze początkująca.

    OdpowiedzUsuń
  6. A czy pasują stopki montowane bezpośrednio na uchwycie? Nie-matic? Jest takich kilka, w wersji matic po prostu nie ma zamienników tych stopek...

    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uprzejmie donoszę, że stopka do marszczenia zakupiona w Auchant w zestawie stopek do Łucznika pasuje jak ulał.

      Usuń
  7. Zdradzisz, gdzie była wyprodukowana maszyna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdziłam i już dopisałam - w Chinach.
      No i proszę, chińskie, a dobre :-)

      Usuń
  8. a ja jeszcze mam pytanie:) nie używam ściegu elastycznego bo boję się że maszyna się zanadto przemęczy czyli zagrzeje albo w ogóle zepsuej-taką mam schizę;) słuszne obawy czy nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bój się, w końcu skoro maszyna ma ten ścieg, to po to, żeby go używać, a nie żeby ładnie wyglądał w spisie ściegów :-) Oczywiście hałasuje bardziej, maszyna sprawia wrażenie, jakby się zaczynała rozlatywać (to moje pierwsze skojarzenie!), ale to tylko pozory.

      Usuń
    2. no właśnie ja też mam takie wrażenie dobrze, że to tylko pozory:)

      Usuń
  9. Uwielbiam oglądać takie równiutkie podwinięcia brzegów ;) a stopką overlockową, odkąd dokupiłam, ciągle się zachwycam i już sobie nie wyobrażam szycia bez niej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło :-) Co do stopki owerlokowej, rzeczywiście jest to jeden z tych przydasiów, bez których ani rusz.

      Usuń
  10. Mam pytanie posiadam identyczną maszynę mam problem ze ściekami S1 po przekęceniu pokrętła na S1 ściągi dalej są z górnego rzędu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie wiem, co może być przyczyną :-(

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  11. Witam. Co konkretnie musiałabym dokupić, żeby szyć na dwie igły? Pozdrawiam. Świetna recenzja, aż chce się szyć ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, cieszę się, że recenzja się spodobała, mam nadzieję, że będzie przydatna.
      Dokupić trzeba tylko podwójną igłę, nic więcej nie jest potrzebne.

      Usuń
  12. Czy maszyna posiada regulację szerokości ściegu?

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziękuję za odpowiedź. Właśnie zdecydowowałam się na zakup takiej maszyny. Pozdrawiam, Justyna

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo dziękuję za ten wpis - od dwóch lat mam tą maszynę i na nowo odkrywam jej możliwości. Super! Pozdrawiam i lecę szukać podwójnej igły:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam, czy na zdjęciu z wykończeniem bluzeczki, ściegiem dwuigłowym na lewej stronie powstaje zygzak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, powstaje coś podobnego do zygzaka, ale to bardziej wygląda jak zahaczone o siebie dwie nitki.

      Usuń
  16. Trykotową bluzeczkę w ten sposób można podwinąć, ale jaką nitką elastyczną?

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy nici trzeba kupować dedykowane, czy wystarczą klasyczne typu ariadna?

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam, chciałabym dowiedzieć się czy ta maszyna ma opcje pozycjonowania igły oraz jak to jest z tą igłą podwójną bo tutaj piszesz o dokupieniu a ja na innych stronach wyczytałam ze nie ma takiej opcji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Husqvarna posiada pozycjonowanie na środku i z prawej. Niestety nie ma z lewej, ale jakoś nie cierpię z tego powodu, prawa wystarcza.
      Też gdzieś trafiłam na dane techniczne (ceneo?) mówiące o tym, że nie ma możliwości szycia podwójną igłą, ale to bzdura. Szyję od dwóch lat przy pomocy podwójnej, fotki tego dowodem :-)

      Usuń
    2. W sumie racja bo niby do czemu są dwa bolce na szpulki nici chyba po to :) musze spróbować szyć podwójną igłą

      Usuń
  19. Bardzo przydatne informacje! Mogłabyś pokazać na skrawku materiału jak te ściegi rzeczywiście wyglądają i krótką notką do czego tych ściegów używasz? Ja mam bardzo prostą maszynę i zamierzam kupić właśnie taką i zastanawia mnie do czego można wykorzystywać te wszystkie ściegi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz co, ale ja tak naprawdę to używam tylko prostego, zygzaka do obrzucania ze stopką owerlokową, potrójnego prostego elastycznego i podwójnej igły. Tych wszystkich ozdobnych i owerlokowych nie używam do niczego. No, jeszcze dziurki obszywam. Czyli tak po prawdzie nie mam wielkiego doświadczenia z mnogością ściegów ;-)

      Usuń
  20. Bardzo dziękuję za recenzję!
    Niedawno stwierdziłam, że stareńki Łucznik mi nie wystarcza i kupiłam właśnie ten model. Na razie jestem zadowolona:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że zadowolenie będzie trwało długo! :-)

      Usuń
  21. Witam. Posiadam tą maszynę, nie jestem krawcową, ale lubię szyć tak sama dla siebie.Mam jedno pytanie ponieważ trochę jestem zielona, powiedz mi proszę jak uzyskać ten ścieg, który pokazujesz na różowej bluzce? Jakiej stopki do tego użyć i jak to w ogóle zrobić?
    Z góry dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten ścieg uzyskuje się poprzez zastosowanie podwójnej igły. Np. takiej http://u-czeremchy.pl/pl/p/igla-SCHMETZ-do-dzianin-podwojna-4mm75-ETI-014/134
      Zakłada się ją jak zwykłą, a nici prowadzi się jedną tak samo, jak zawsze, a drugą szpulkę zakłada się na ten dodatkowy trzpień, który masz w standardowym wyposażeniu, i równolegle prowadzi się tak samo, jak pierwszą. Stopka zwykła. Ta igła jest akurat do dzianin i pewnie dzianiny będziesz głównie podkładać w ten sposób. Zwróć uwagę na naprężenie górnych nici - najczęściej trzeba trochę poluzować, żeby się nie tworzył taki rulonik pomiędzy ściegami na prawej stronie. Od lewej też ścieg nie może być zbyt ściągnięty.
      Powodzenia! :-)

      Usuń
    2. Witam, mam prośbę czy mogłabyś napisać jakie masz ustawienie naprężenia nici? Próbuje, próbuję i próbuję i strasznie mi ściąga :D a może jakieś specjalne nici mi są potrzebne? Z góry dziękuję za pomoc:) To już moje drugie podejście od podwójnej igły mam nadzieję że do trzech razy sztuka :)

      Usuń
  22. Ja swoją E10 mam od 10 lat. Szyję trochę dla siebie i dziecka, jakieś firaneczki i inne rzeczy do domu. Maszyna rewelacyjna do takiego domowego szycia. Szyje każdy materiał, wystarczy dobrać odpowiednią igłę i stopkę (pasują te z systemem magic). Polecam ten model z czystym sumieniem.
    A tak w ramach anegdoty: mój mąż jak poszedł odebrać ją w sklepie to zapytany o maszynę potwierdził, że ma być jakiś Stihl ;)
    anbini

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że nie odebrał jakiejś pilarki ;-)

      Usuń
    2. To mi przypomina coś, co ja kiedyś palnęłam do koleżanki o stopce do wszywania krytego zamka: "gdzie ty masz te saneczki, czy łyżwy, czy jak to się tam nazywa?..."

      Usuń
  23. * system matic oczywiście... (coś mi tu zmienia bez pytania)
    anbini

    OdpowiedzUsuń
  24. Też pod wpływem tego blogu zakupiłam E-20, mimo że ktoś narzekał strasznie. W latach 70-ch Husqvarny były marzeniem krawcowych pamiętające czasy przedwojenne. Singer'ki uważano za delikatne

    OdpowiedzUsuń
  25. W sobotę będzie u mnie.rozwiala Pani moje wątpliwości. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  26. Witam mam pytanie jak ustawić maszynę na S1? Moje pokrętło nie wykonuje pełnego obrotu, co z tym zrobić? Na pokretle po lewej stronie mam cyfry od 0do 9 do czego to potrzebne? Będę wdzięczna za pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba przekręcić mocniej w lewo. Pokrętło służy do ustawiania długości ściegu.

      Usuń
  27. Witam.Mam pewien problem,moja maszyna ostatnio zaczęła wariować,przy lekkim naciśnięciu stopki maszyna szyje jak szalona i w żaden sposób nie można zmniejszyć jej szybkości.Co może być przyczyną?

    OdpowiedzUsuń
  28. witam mam jeszcze pytanie o te stopki od łucznika w mediaexpert jest zestaw 9 stopek do łucznika czy to o te chodzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie wiem, jakie stopki oferuje mediaexpert, ale jeśli piszą, że do Łucznika, to pewnie będą pasować.

      Usuń
  29. Jeju nie wiem jak to się stało że ominęłam ten post :-( jakoś tak nieregularnie zaglądam i masz babo placek. Też kupiłam husqvarnę ale E20. Gdybym przeczytała to pewnie bym wolała tą. Strasznie mnie denerwuje to że u mnie nie ma tego przesunięcia igły na prawo dla ściegu prostego. Najgorzej przy wszywaniu suwaków. Wcześniej szyłam na Łuczniku Kornelii mojej mamy i tam to było a tu nie ma i bardzo ubolewam. Nie za bardzo umiem sobie tą funkcję zastąpić. Co do reszty funkcji to są podobne, u mnie jest jeszcze nawlekanie nitki ale jakoś nie korzystam :-)Stopki dodatkowe mam też z Łucznika bo docelowo dokupiłam do maszyny mamy i pasują. Ślicznie wyszło ci to szycie podwójną igłą! Tu jest taka w komplecie ale strasznie mały rozstaw i nie używam. Zachęciłaś mnie i kupię szerszy rozstaw i do dzianin :-) Bardzo pomocny wpis. pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem szczerze, że też nie korzystam z nawlekacza, zdecydowanie szybciej idzie zwykłe nawlekanie. A podwójna igła do podkładania dzianin (i nie tylko, bo np. stebnowałam też nogawki jeansów) to must have :-)

      Usuń
  30. Witam! Właśnie mąż przywiózł mi taką maszynę, zdecydowałam się dzięki Twojemu opisowi. Jutro wyciągam szmatki i zabieram się do szycia :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Ja musze przyznać że na ten model Huskvarne zdecydowałam się właśnie po przeczytaniu Twojego wpisu :-) odrazu tez dokupilam sobie podwójna igłę, o tak żeby już mieć jak się nauczę porządnej obsługi. Dostałam do maszyny łącznie 10 stopek w prezencie, już nawet 4 udało mi się opanować dokładnie, nad resztą jeszcze musze popracować. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za ten wpis właśnie o mojej nowej maszynie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc przy wyborze maszyny i że spełnia Twoje oczekiwania :-)

      Usuń
    2. WITAM... ja tez chyba wybiore akurat ta maszynę do szycia. Magdo powiedz gdzie kupiłaś swoja , z taka ilością stopek w prezencie?

      Usuń
    3. Właśnie też jestem ciekawa, jaki sklep tyle stopek dodaje. Ja miałam tylko podstawowy zestaw.

      Usuń
  32. przepraszam , jezeli zrobiłam cos nie tak. Przez przypadek tutaj trafiłam i widzę ze sa tutaj informacje które mnie interesują. Postaram sie uzupełnić mój profil- jestem pierwszy raz na blogu. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elwito, ale co miałabyś zrobić nie tak?? Wszystko jest w jak najlepszym porządku :-)

      Usuń
  33. witam, jakich ściegów mogę używać przy stopce owerlokowej a jakich przy podwójnej igle? plącze mi się czasmi nitka i zacina maszyna przy wstecznym szyciu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy stopce owerlokowej używa się zygzaka ustawionego najszerzej, żeby igła nie uderzała o poprzeczkę. Ściegi owerolokowe znajdują się w zakresie S1, poza prostym potrójnym (S1-A). Nie wiem, jak się zachowuje S1-B, być może sam się ustawia maksymalnie z prawej strony. Reszta powinna hulać, ale najlepiej ustawić dany ścieg i kręcić kołem parę razy do siebie, żeby zobaczyć, czy w żadnym momencie nie ma kolizji igły z poprzeczką. Wsteczne szycie na stopce owerlokowej wychodzi średnio, ale wystarczy zawiązać końcówki nici na supełek.

      Usuń
  34. Właśnie kupiłam tą maszynę. (używaną, wiec nie mam gwarancji) i nie działa mi ścieg J (księżyce). jest za to zygzak w tym miejscu. czy ktoś miał podobny problem i się z nim uporał ?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, czy ktoś miał podobny problem, ale proponuję zadzwonić do serwisu Husqvarny. Nie szkodzi, że jest po gwarancji, przez telefon może coś doradzą.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Pod choinkę dostałam maszynę i mam ten sam problem ze ściegiem J, wychodzi zygzak. Udało się może rozwiązać ten problem?

      Usuń
    4. Ja mam model e20 i tam dla ściegów takich jak J w e10 należy ustawić długość ściegu między 0 a 1. :)

      Usuń
    5. Dziękuję. W weekend sprawdzę czy zadziała :)

      Usuń
    6. I jak tam, dziewczyny? Działa?

      Usuń
  35. Hej :) wiem, że post już ma trochę lat, ale może będziesz mi w stanie pomóc :) Od 2 dni mam Husqvarne i nie mogę ogarnąć, jak przełączyć się na ściegi owerlokowe, tzn. jak włączyć ściegi S1.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba przekręcić pokrętło długości ściegu maksymalnie w lewo, aż pojawi się na nim oznaczenie S1.

      Usuń
    2. omatko -.-, dziękuję i przepraszam za idiotyczne pytanie! kręciłam wcześniej i kręciłam i nie ogarnęłam.

      Usuń
    3. Spoko, każdemu się zdarzy zafiksować albo zaćmić ;-)

      Usuń
  36. Świetny post, dziękuję. Na razie szyję na starym dobrym Łuczniku 884, ale może za jakiś czas sie zdecyduję na cichszą maszynę. Właśnie a jak z hałasem w Twojej maszynie?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno określić, bo tylko na tej jednej szyłam. Na pewno w stosunku do merrylocka jest znacznie cichsza. Wiem, że też jedna koleżanka ma cichszą maszynę, a jedna głośniejszą, więc wychodzi na to, że Husqvarna plasuje się gdzieś po środku.

      Usuń
  37. witam, mam problem maszyna plącze od spodu materiału, i dziwnie stuka co morze być problemem?

    OdpowiedzUsuń
  38. dodam jeszcze że jak nie plącze to przepuszcza ścieg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety po opisie z tak znikomą ilością szczegółów nie sposób wywnioskować, jaka może być przyczyna problemów. Nie wiem, co robisz. Może nie przytrzymujesz końcówek nici przed pierwszymi 2-3 wkłuciami igły. Może masz stępioną igłę. Może masz zabrudzoną maszynę i trzeba ją przeczyścić i nasmarować. Może masz nieodpowiednią igłę do materiału. Przyczyn może być wiele.

      Usuń
  39. Witam, kupilam maszyne husqvarna E20 ale nie widze nigdzie jak przelaczyc na sciegi overlokowe. W moim pokretle dlugosci sciegu po przekreceniu maksymalnie w lewo nie mam zadnej literki "s". W instrukcji jest napisane ze wlasnie w tym pokretle powinno byc...moze w e10? bo ja w e20 nie mam "s". Moze bedziesz potrafila mi pomoc? Z gory bardzo dziekuje:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie już sobie poradziłaś, ale napiszę: musisz przekręcić mocniej i na pewno pojawi się S1.
      Powodzenia!

      Usuń
    2. Bosze, dzięki... To jest o 2 stopnie w lewo od zera...
      A już myślałam, że mój egzemplarz (e20) ma "S" w alternatywnej rzeczywistości...

      Usuń
  40. Super post dzięki niemu zakupiłam E10 :)Bardzo dziękuję 😊 Maszyna ok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę! Oby jak najdłużej sprawowała się bez zarzutu :-)

      Usuń
  41. wlasnie zakupjlam E 20 i probowalam szyc jest ok nie radze sobie z nawlekaniem automatycznym igly czarna magia

    OdpowiedzUsuń
  42. Witam. Wczoraj kupiłam Vikinga E10. Wcześniej trochę szyłam na Łuczniku 466, więc jak łatwo się domyślić, jestem moim nowym nabytkiem zachwycona. Ta recenzja bardzo pomogła mi w wyborze maszyny, za co serdecznie dziękuję. Mam tylko pytanie odnośnie oliwienia. W instrukcji nie jest pokazane gdzie maszynę zakrapiać. Mogłabyś dać jakąś wskazówkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że moje doświadczenia pomogły Ci w wyborze :-)
      Co do oliwienia, to trzeba wyjąć bębenek (jego nie zmarujemy) i nalać parę kropel na to zdejmowane kółko oraz na .. kurczę, nie wiem, co to jest ;-) Chodzi mi o te szyny, po których przesuwa się chwytacz, te okrągłe ;-) Generalnie zasada jest taka, że smarujemy wszystkie powierzchnie, które o siebie pocierają. Dobrze jest użyć do tego pędzelka lub po prostu palcem rozprowadzić olej. Moje tłumaczenie "na sucho" pewnie niewiele Ci da, poszukaj filmików, jak oliwić maszynę z chwytaczem wahadłowym - wszystkie konserwuje się tak samo. Bodajże "Ściegiem do celu" ma na swoim blogu instrukcję. Powodzenia!

      Usuń
  43. Mam Husqvarnę Viking E10 i mam problem z pętelkowaniem nici. Powedz,czy do każdego materiału muszę ustawiać inne naprężenie nici? Mogłabyś wstawić zdjęcie, jak poprowadzona jest nić od góry? Obawiam się, że źle mogę ja prowadzić albo nie potrafię czegoś zrobić. Ustawiłam zygzak i na tym samym materiale spróbowałam ścieg prosty i już tworzył mi pętelki od góry. Kończy mi się cierpliwość :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam, że szyję na igle, która była dołączona do maszyny, chyba uniwersalna

      Usuń
    2. Zgadza się, do każdego materiału sprawdzamy, jakie naprężenie będzie najlepsze. Testujemy na ścinku. Jeśli nić pętelkuje od spodu, to znaczy, że górna nitka ma złe naprężenie, jeżeli od góry jest coś nie halo, to z kolei problem dotyczy dolnej nitki. Może być źle zamontowany bębenek.
      Brzydki ścieg może wynikać także ze źle dobranej igły. Uniwersalna jest do tkanin (mimo że nazywa się uniwersalna, nie oznacza w praktyce, że do dzianin też się nada, ale to zależy od dzianiny). Jeśli tkanina jest gruba, sztywna, użyj igły do jeansu (ma niebieskie oznaczenie, jest gruba i mocniejsza), jeśli z kolei szyjesz dzianinę, zastosuj igłę do dzianin ze złotym oznaczeniem. Czasem zdarza się, że montujemy nową igłę, ale ona też nie hula, wtedy trzeba próbować następną lub zmienić rozmiar. Nie warto też oszczędzać na igłach. Tanie noname'y są beznadziejne.
      Nie mam niestety możliwości wstawiania zdjęć w komentarzach, ale na pewno znajdziesz jakieś fotki w necie. Nie musi być konkretnie ta maszyna, szukaj po prostu takich, które mają taką samą ścieżkę nawlekania.
      Powodzenia i cierpliwości! :-)

      Usuń
  44. Dziękuję Ci bardzo, w wolnej chwili będę próbowała :)

    OdpowiedzUsuń
  45. Witam. Co prawda nie mam Husqvarny, ale bardzo podobny Łucznik ( Ewa 2). Liczba ściegów tych podstawowych jest taka sama, ozdobne ma tylko 2 ale nie używam. No i pozycjonowanie igły jest środek i lewa strona. Dotychczas szyłam na starusieńkim Łuczniku co tylko szył do przodu, do tyłu i obrzucał, za to pozycje igły były w obie strony. Jestem trochę "zielona" jeśli chodzi o szycie na tej maszynie. Chodzi mi właśnie o ściegi (te co są na korpusie maszyny) Górny "zestaw" rozumiem czyli jest obszywanie dziurki, ścieg prosty na środku, potem (u mnie ) z lewej,zygzak itd. Ale zupełnie nie wiem co znaczą te ściegi poniżej na "tabelce" tam gdzie ściegi oznaczone są potrójną linią. Na wyposażeniu maszyny mam podwójną igłe, ale na tych oznaczeniach jest tak jak bym miała szyć potrójną igłą? Czy narysowane schematy w dolnej części tabelki ściegów dotycza szycia podwójną igłą? W instrukcji są obrazki, ale nic nie kumam. Co to jest elastyczny ścieg zygzakowy, potrójny ścieg prosty? Na pokrętle wielkości ściegów jest oznaczenie + SS - do czego to jest. Jesli mogę prosić o wytłumaczenie będę bardzo wdzięczna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno odnieść mi się do ściegów, jakie posiadasz, bo nie wiem, jakie ma akurat Twoja maszyna, ale postaram się wytłumaczyć, o co chodzi ze ściegami z dolnego rzędu. To są wszystko ściegi elastyczne i uzyskuje się je, przekręcając (u mnie) pokrętło na pozycję S1, czyli pewnie u Ciebie +SS. Nie mają nic wspólnego z podwójną igłą. Te potrójne proste (na środku i bardziej z lewej) uzyskuje się jedną igłą, maszyna szyje jednym śladem, ale wykonuje dwa kroki do przodu i jeden do tyłu, dwa do przodu i znowu jeden do tyłu. To zapewnia właśnie elastyczność, bo kiedy rozciągniesz zszytą tym ściegiem dzianinę, to ścieg się rozprostowuje i nić nie pęka. To samo dotyczy potrójnego zygzaka. Potrójny prosty używam też czasem do zszywania środkowego tylnego szwu spodni, aby go wzmocnić, bo szew ten jest bardziej wytrzymały na naprężenia, które w tym miejscu panują przy siadaniu i schylaniu się. Natomiast podwójną igłą szyje się na najzwyklejszym ściegu prostym (u mnie A).
      Mam nadzieję, że wszystko już jasne, ale gdybyś miała jeszcze jakieś wątpliwości, to pisz śmiało :-)

      Usuń
    2. Dziękuję Ci za szybką i wyjaśniającą odpowiedź. Popróbowałam te ściegi elastyczne przekręcając pokrętło na +SS- ale na zwykłym materiale i faktycznie zwykły materiał ściągają czyli przy szyciu dzianiny nie będą jej naciągać. nigdy nie szyłam z dzianiny właśnie dlatego że normalny ścieg brzydko naciągał i deformował dzianinę. ( Wypróbuję na jakimś starym sweterku). Ale teraz nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie : Czy tym elastycznym ściegiem robi się dziurki oczywiście na dzianinie czy rozciągliwych materiałach? czyli robimy dziurkę według ustawienia na dziurki (na samym początku listy ściegów i włączamy przełącznik na +SS- , lub zapytam inaczej- jak zrobić dziurkę na rozciagliwej tkaninie, dzianinie ? Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Jeśli materiał jest ściągnięty, to znaczy, że masz za mocne naprężenie górnej nitki. Trzeba trochę poluzować. Co do dziurki to na dzianinie wykonuje się ją normalnie, tak jak na zwykłej tkaninie. Dziurka nie powinna się rozciągać ani pracować, bo się zdeformuje. Koniecznie trzeba ją podkleić flizeliną, aby ustabilizować materiał. Na elastycznej tkaninie również i szycie nie różni się od szycia na tkaninie bez elastanu.

      Usuń
  46. Ten tekst bardzoooo mi pomógł. Znalazłam polecany model maszyny potem dodatkowo przeczytałam twój artykuł po czym stwierdziłam tak to jest ta maszyna którą chcę! Narazie zaczelam od bardzo prostych rzeczy bo bo jestem tą początkująca... wiec zwęrzanie pościeli skracanie zwerzanie spodni... ale apetyt rośnie w miarę jedzenia wiec juz rozgladam się za materiałami i tysiąc pomysłów spodnie dresowe.... narzutka ala sweterek.... czy ciuszki dziecięce na dwójkę moich pociech :) szycie jest jak paczka chipsów nie MUSISZ ich jeść ale jak zjesz jednego to pójdą ze dwie paczki.... napewno zajrzę na twój blog i to nie raz....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Och, jak to wciąga! Zobaczysz! :-)
      I cieszę się, że moja opinia utwierdziła Cię w przekonaniu, że to dobra maszyna. Oby użytkowanie to potwierdziło.

      Usuń
  47. Z ogromnym zainteresowaniem czytam twój profil-piszesz bardzo przejrzyście, jasno chociaż "technicznie". Tyle pochwał (na razie) teraz pytanie: W opisach technicznych do Husqvarny e10 -w pozycji "możliwość stosowania igły podwójnej" --jest wpisane "NIE"!! Ty piszesz , że takiej używasz. Gdzie kupić odpowiednią do tej maszyny? Może to zwykła podwójna półpłaska? Pozdrawiam-Anna
    PS. Szyję wieeeele lat ale dzięki internetowi teraz dopiero wiem, że jestem w krawieckim przedszkolu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za te miłe pochwały :-)
      Co do podwójnej igły, to tak jak pisałam w poście i w komentarzach wyżej: opcja jest. Szyję podwójną igłą, więc jestem najlepszym dowodem, że można :-)I tak, wystarczy zwykła podwójna półpłaska.

      Usuń
  48. Mam pytanie odnośnie overloka. Jak go ustawić? W instrukcji widnieje iż na pokretle powinno znajdować się ustawienie S1. Ja go nie mam. Zaznaczam iż mam maszynę husqarna e10. I dopiero zaczynam przygodę z szyciem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po pierwsze ta maszyna nie ma overlocka. To są tylko ściegi pseudoowerlokowe, więc nie nastawiaj się na bóg wie co ;-) S1 masz na pokrętle długości ściegu, trzeba je przekręcić mocno w lewo i wtedy pojawi się oznaczenie wyboru ściegów z dolnego rzędu. Powodzenia!

      Usuń
    2. Dziękuję za pomoc. Bałam się na siłę kręcić pokrętłem ;-)

      Usuń
  49. Bardzo się cieszę, że przypadkiem trafilam na Twojego bloga. Szyję na maszynie Łucznik 45 lat. Niestety, już czasem mam ochotę na zmianę. Post ten bardzo mi pomógł. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  50. Help. Złamała mi się igła i za nic w świecie nie mogę jej wyciągnąć i wymienić. Podejrzewam, że śrubka dociskajaca igłę złamała się w środku i ciągle trzyma igłę. I co teraz? Pomocy :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, współczuję problemu. Niestety nie znam się na serwisowaniu, więc nie doradzę, ale mam nadzieję, że sobie poradziłaś.

      Usuń
  51. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jedną w sklepie stacjonarnym Globar, a drugą u-czeremchy.pl

      Usuń
  52. Witam mam problem z zablokowana igla.Mianowicie igla podczas szycia szwu wygiela sie i zablokowala. Pokretlem z prawej strony nie wiele mozna zrobic ma niewielki zakres ruchu w tym momencie. Jak uwolnic igle? Co zrobic w tej sytuacji? Prosze o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym ją pewnie usiłowała wyjąć kombinerkami... Mam nadzieję, że się udało.

      Usuń
  53. Nie wiedziałam, że Husqvarna produkuje maszyny do szycia;) Ten model wydaje się idealny do przeróbek i innych mniej poważnych krawieckich prac.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopóki jej nie kupiłam, marka też mi się kojarzyła tylko z ciężkim sprzętem ;-)

      Usuń
  54. Witam jak ustawic funkcje podwujnej igly.założyłam tak jak trzeba ale nie wiem jak ustawic maszyne?ścięgien prostym opuszcza jeden scieg

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podwójną szyje się tak samo, jak pojedynczą. Jeśli przepuszcza ścieg, to albo igła powinna być do dzianin, albo jest stępiona, albo dzianina jest niewspółpracująca. można też spróbować pokombinować z naprężeniem.

      Usuń
  55. Witam. Mam ta maszyne od kilku miesiecy i jestem zadowolona. I mam pytanie Czy na tej maszynie mozna szyc skórę naturalną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno można, choć ja nie szyłam. Konieczna jest jednak igła do skóry.

      Usuń
  56. Jeszcze nigdzie nie natrafilam na tyle swietnych i pomocnych informacji!!!Dzieki Tobie troche "odkrylam" swoja maszyne na nowo i znow zapalalam checia do szycia!Super ze w koncu ktos bez wymadrzania sie podzielil sie swoja wiedza z poczatkujacymi! Dzieki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło i cieszę się, że wraca wena do szycia!

      Usuń
  57. A ja mam z tą maszyną od niedawna problem. Na poczatku wszystko bylo super. Ktoregos pięknego dnia zasiadam do szycia, a maszyna postanowila mi to uniemozliwic, a mianowicie non stop wciagala mi gorna nitke do bebenka i tam strasznie ja owijala. Szukalam przyczyny wszedzie, ale nic nie udalo mi sie ustalic :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, co znaczy u Ciebie "wszędzie", ale możliwości faktycznie jest mnóstwo, począwszy od tępej igły, przez złe naprężenie, kłaczki w maszynie, aż po zaczynanie szycia bez opuszczenia stopki lub zbyt blisko krawędzi.

      Usuń
  58. husqvarna e10 - jakie kupic igly dodatkowo. dwie juz mi sie zlamaly i chce dokupic nowy komplet. to jakies uniwersalne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie igły z półpłaską kolbą, np. Organ, Schmetz, Akra... W każdym sklepie z akcesoriami do maszyn.

      Usuń
  59. Hej mam pytanie :) dokupilam do tej właśnie maszyny igłę podwójna u czeremchy tylko za chiny nie wiem jak nią szyć 🤔 możesz coś podpowiedzieć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalio, podwójną igłą szyje się dokładnie tak samo jak pojedynczą. Zakładasz najpierw jedną nitkę, a potem drugą i heja! :-)

      Usuń
  60. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  61. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  62. Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką i użytkowniczką tej maszyny. Proszę mi powiedzieć jak ustawić pokrętło na S1... W moim nigdzie tego nie ma

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musisz mocniej przekręcić pokrętło długości ściegów.

      Usuń
  63. Witam, jestem początkująca w szyciu, posiadam tą maszynę, szyję do przodu do tyłu i czasami coś kombinuje. Mam pytanie odnoście kilku spraw, może blachych... Bardzo proszę o pomoc. Jak chce szyć ścięgiem overlokowym, mam stopkę, to jaki ścieg wybrać? Pokrętło na s1 czy jak? Szycie podwójną igłą, jaki ścieg wybrać np przy wykończeniu bluzki lub czapki, tzn podginam u chce ładnie zeszyc. Jak szyjesz jeans to poza nitka i igła jak muszę ustawić maszynę? Jaka długość ściegu jakie naprężenia nitki. Z góry dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  64. witam , jestem posiadaczką tejże maszyny i początkującą w szyciu . mój problem to taki , że nie obraca się bębenek. jak możesz mi pomóc to będę wdzięczna. zgóry dziękuje.

    OdpowiedzUsuń
  65. Witam mam nadcieje ze ktos tu jeszcze zagląda �� powyzej jest kilka aktualnych pytańdo Pani .Jestem bardzo ciekawa tej maszyny wczoraj zamówiłam ale viking e20 moja obecna maszyna Singier 8280 jest beznadziejna chodzi jak kombajn juz lepsza była poprzednia Lucznik z lat 80tych.Recenzja przeczytana mam nadzieje ze maszyna przyjdzie cała i zdrowa ��

    OdpowiedzUsuń
  66. Piękny szef, maszyna wygląda na bardzo dobry model :)

    OdpowiedzUsuń
  67. Z tego co widzę ta maszyna do szycia ma bardzo wielu zwolenników. Ja również na niej pracowałam jak obszywałam materiały do szycia od https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia i muszę powiedzieć, że wszystko się udało. Sama maszyna do szycia jest raczej do domowego użytku i można na niej zrobić praktycznie wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  68. Witam, mam problem z nawlekaczem nici 😪muszę nieźle pokombinować, żeby haczyk wszedł w igłe, tzn nawlekacz delikatnie muszę podnosić do góry żeby nałożyć go na igłe ,ciężko mi się obsługuje w każdym razie ten automat 😑

    OdpowiedzUsuń
  69. Witam miłe Panie.Ja trochę z innej beczki ale nie do końca.Jestem szczęśliwą posiadaczką oaru maszyn do szycia .Ostatnio zakupilam husqvarnę starszego typu ale jakie cacko,jaka kultura szycia.Cudownie się na niej szyje.Model lilly bodaj 550 computer i milion sciegow ,alfabet literki itd itp.Niestety nie ma do niej sensorycznej stopki do robienia dziurek😞może cos podpowiecie gdzie takie cudo kupić.Szkoda zeby była wykorzystywana połowicznie.

    OdpowiedzUsuń
  70. jeans po parę warstw (nawet do 8) - w moim odczuciu to jakiś żart. Jeżeli pod stopką zmieszczą się 4 warstwy, to powinno się uznać za sukces. Ta recenzja jak dla mnie, jest mocno naciągana i obawiam się, że pisana pod oczekiwanie producenta

    OdpowiedzUsuń
  71. Witam.
    Mam problem z maszyną. Kupiłam ją w sierpniu 2018 i wszystko było ok aż pewnego dnia maszyna zaczęła "pętelkować". Nie wiem co robić . Ustawienia naprężenia nici nic nie dały. Czy ktoś miał taki problem?

    OdpowiedzUsuń
  72. A ja mam inne pytanie. Gdy zakladam podwojna igle po krotkim czasie mi sie łamie. Nie wiem jak tk wyregulować. Używam igieł schmetz z rozstawem 4.0 rohie jedną nogawke i igła trach i pęka.

    OdpowiedzUsuń
  73. Od tygodnia mam tą maszynę, dzięki tylu komentarzom dowiedziałam się jak ustawić pokrętło na S1 i tego dlaczego nie działa mi ścieg J :) dzięki dziewczyny! Z tym ściegiem J myślałam, ze to wina mojej maszyny, nie wiedziałam, że trzeba ustawić długosć ściegu na odpowiednią wartość aby on działał poprawnie :) co do wrażeń... jestem mega zadowolona, maszyna jest odporna na moje błędy (a robię ich troche), to moja pierwsza maszyna i długo zastanawiałam się, którą kupić... ostatecznie po przeczytaniu X wpisów (w tym z Twojego bloga) zdecydowałam sie na ten model i to był strzał w dziesiątkę :) ubolewam tylko nad tym, że nie dołączaja do maszyny porządnego pokrowca... no ale w sumie mozna go sobie uszyc :)

    OdpowiedzUsuń
  74. Hej dziewczyny jak ustawić w tej maszynie ściegi z drugiego rzędu S1???

    OdpowiedzUsuń
  75. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  76. Ja tylko dodam że mam we maszynę i muszę używać metalowych szpulek bo na plastikach bardzo petelkuje dół na każdym ustawieniu naprężenia. Nie wiem dlaczego nie toleruje plastików ale spokojnie można używać metalowych. Ogólnie polecam. Szyła na tym egzemplarzu krawcowa z bardzo długim stażem i bardzo chwaliła.

    OdpowiedzUsuń
  77. Dzień dobry, dziękuję za ten post. Bardzo przydatny, dowiedziałam się dlaczego złamałam igłę robiąc próbę overlokową. Czy znajdę gdzieś więcej o szyciu podwójną igłą?

    OdpowiedzUsuń
  78. Błagam ratujcie moja husgvarna nie pobiera dolnej nitki pomóżcie jak ja wyregulować bo nie mam pojęcia

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad - choćby uśmiech, słowo lub komentarz do tego, co piszę i pokazuję. To niezwykle motywuje, a dyskusje i porady jeszcze bardziej! :-)